خانه


  راهکارهای دیتانت


  نقشه سایت


  پشتبانی آنلاین
 
صفحه اصلی
درباره دیتانت
محصولات و خدمات
راهکارهای جامع
تکنولوژی‌های نوین
مدیریت خدمات
پایگاه دانش
تماس با ما

 RFID چیست ؟

RFID برگرفته از (Radio Frequency Identification) و به معنی ابزار تشخیص امواج رادیویی است. RFID دستگاه الکترونیکی کوچکی است که شامل یک تراشه کوچک و یک آنتن میباشد. این تراشه بسته به نوع آن قادر به حمل مقادیر متنوعی از دیتا میباشد. برای روشنتر شدن مطلب میتوان گفت دستگاه RFID کاربردی شبیه بارکد و نوارهای مغناطیسی نصب شده روی credit card ها یا کارتهای ATM دارد. RFID برای هر شیء یک مشخصه واحد ایجاد می کند که از دیگر اشیا قابل شناسایی خواهد شد. و همین طور که از روی بارکد یا نوار مغناطیسی میتوان اطلاعات را خواند RFID هم میتواند خوانده شده واز آن طریق اطلاعات آن دریافت یا اصلاح شود. میتوان گفت RFID یک تکنولوژی نسبتا جدید است که روش انجام تجارت در موسسات را تغییر داده است. RFID راهی برای پیگیری جریان مواد و محصولات از ابتدا تا انتهای زنجیره تامین میباشدو در حال حاضر در صنعت بیشتر برای جلوگیری از سرقت، افزایش کارایی در کنترل موجودی و کاهش هزینههای بازرسی و حمل به کار می رود.

 تگ RFID چیست ؟

که به آن فرستنده خودکار و يا Transponder نیز گفته می شود، شامل يک تراشه نيمه هادی، يک آنتن و در برخی موارد یک باطری است .

 انواع تگ RFID چیست ؟

به طور کلی سه نوع تگ وجود دارد :
  تگ های فعال:
تگ های فعال به آن دسته از تگ های RFID اطلاق می شود که بر روی برد اصلی آنان يک باطری نصب شده باشد .در زمانی که لازم است تگ RFID داده ذخيره شده در خود را برای بررسی کننده ارسال نمايد ، از این منبع برای کسب توان لازم جهت انتقال داده استفاده می گردد.

  تگ های غیرفعال :
دارای منبع تغذيه ای بر روی برد نمی باشد و قدرت خود برای ارسال داده را از سيگنال ارسالی بررسی کننده می گيرند . اين وضعيت باعث می شود که اندازه تگ ها کوچک تر شده و هزينه های توليد نيز کاهش يابد .علاوه بر این ، تگ های غيرفعال محدوده کمتری را نسبت به تگ های فعال پوشش می دهند.

  تگ های نیمه فعال :
برخی از تگ های غيرفعال ، ممکن است دارای باطری از قبل تعبیه شده ای بر روی برد اصلی خود باشند که از آن برای کمک در ارسال سيگنال های راديويی استفاده نمی گردد و کاربرد آن صرفا" فعال کردن مدارات الکترونيکی بر روی برد است، که به این نوع تگ نیمه فعال می گویند. به عنوان نمونه ، يک توليد کننده مواد غذايی ممکن است تگ های RFID مجهز به حسگرهای حرارتی را در سکوهای حمل بار نصب نماید تا بتواند حرارت محصولات را در حین حمل و نقل کنترل نماید.

 انواع تگ RFID از لحاظ نوع حافظه چیست ؟

به طور کلی سه نوع تگ از لحاظ نوع حافظه وجود دارد :
  تگ های فقط خواندنی (RO):
حافظه فقط خواندنی ، حافظه ای است که فقط امکان خواندن اطلاعات از آن وجود دارد و نمی توان اطلاعات موجود در آن را تغيير داد . تگ هايی از این نوع همانند کدهای ميله ای می باشند که فقط یک مرتبه برنامه ريزی می گردند( توسط یک توليد کننده ) . این نوع تگ ها معمولا" با حجم اندکی داده نظیر شماره سریال و یا شماره قطعه که به صورت ثابت می باشند ، برنامه ريزی می گردند و می توان آنان را به سادگی با سيستم های موجود کد ميله ای تلفيق کرد. 

  تگ های خواندنی/ نوشتنی (RW):
تگ هايی از نوع RW که به آنان تگ های هوشمند نیز گفته می شود ، از انعطاف بالائی برخوردار هستند . در این نوع تگ ها امکان ذخيره حجم بالائی از اطلاعات وجود دارد . تگ های فوق از حافظه هايی با قابلیت آدرس دهی استفاده می نمایند که می توان به سادگی با آدرس دهی مناسب ، محتويات موجود در هر مکان حافظه را تغيير داد . اطلاعات موجود در تگ های RW را می توان به دفعات پاک و مجددا" نوشت ( هزاران مرتبه ) .

  تگ های یک بار نوشتنی (WORM):
این نوع تگ ها دارای حافظه هايی با ويژگی يک مرتبه نوشتن و چندين مرتبه خواندن ( WORM برگرفته شده از write-once-read-many ) هستند. این نوع حافظه ها همانند حافظه های فقط خواندنی می باشند که با حجم اندکی از اطلاعات ثابت برنامه ریزی می شوند و امکان تغيير اطلاعات موجود برای يک مرتبه در اختيار کاربر گذاشته می شود ( نظیر CD) .

 RFID چگونه کار می کند ؟

تگ و يا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل يک آنتن، یک چیپ و یک باطری (در تگ های فعال) است. زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گيرد ، میدان مغناطيسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد .
در ادامه ، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های راديويی می نماید . در نهايت داده توسط کدخوان دريافت و توسط نرم افزارهای مربوطه پردازش می گردد .

 انواع RFID از لحاظ فرکانس چیست؟

RFID در چهار محدوده فرکانس مختلف کار میکند:
  فرکانس پایین (LF) : 
محدوده بین 100 تا 135 کیلو هرتز را در این فناوری LF میگویند؛ که دارای دو استاندارد 125و135 کیلو هرتز است. در این رنج اندازه آنتن ها بزرگ است درنتیجه تگ ها بزرگترند، همچنین سرعت تبادل اطلاعات پایین، هزینه آن نسبتاً زیاد و دارای ساختاری پیچیده و ضخیمند. همچنین برد خواندن در مدل غیر فعال کمتر از نیم متر است و قابلیت خواندن چند تگ همزمان را ندارد. دو نوع تگ فعال و غیر فعال در این رنج ساخته می شود. LF مناسب برای خواندن اطلاعات کم در فواصل نزدیک ودر کنار آب و چوب و آلومینیوم است. این سیستم معمولأ جهت شناسایی حیوانات، سوئیچ اتومبیلها، سیستمهای دزدگیر، کنترل عبور و... بکار میرود. با جاسازی آنها در بدن حیوانات می توان آنها را ردگيری نمود.

  فرکانس بالا (HF) : 
فرکانس استاندارد HF برابر 13/56MHz است. فاصله خواندن حدود یک متر وتگ ها فقط از نوع غیرفعالند. مناسب جهت خواندن اطلاعات كم در فواصل نزديك است و امكان استفاده در كنار مواد نمدار ، طراحي ساده تر و ارزانتر آنتن ، ساختار نازكتر برچسب و سرعت بالاتر نسبت به فركانسهاي LF را دارا می باشد. این سیستم جهت ردیابی کتاب در کتابفروشیها یا کتابخانه ها، البسه فروشگاهها، چمدانهای فرودگاهی، پالتهای کارگاهی، کنترل دسترسی و... خصوصأ بعنوان جایگزین کارتهای شناسایی با نوار مغناطیسی بوده که دراين روش با قرارگیری کارت در فاصلۀ مشخصی از کدخوانها شناسایی صورت میگیرد. از معایب این سیستم می توان عملكرد بسيار نامناسب كنار فلزات ، رنج فركانسي كوچك ، ساختاري نيازمند به دو سطح جهت مدار ، اندازه بزرگ آنتن و برچسب را نام برد.

  فرکانس بسیار بالا (UHF) :
رنج فرکانسی در محدوده 400 – 930 MHz است و استاندارد خاصی برای آن تدوین نشده است و هر کشوری استاندارد خاص خود را دارد. از خصوصیات UHF می توان به برد خواندن بین یک تا سه متر، پاسخگويي مناسب فركانسي جهت فواصل بيشتر از يك متر ، اندازه كوچكتر آنتن ها و برچسبها ، شرايط مناسب در عدم نياز به ديد مستقيم جهت خواندن اطلاعات ، نرخ بالاي انتقال اطلاعات و انتقال مقدار زياد اطلاعات و قیمت پایین آن را نام برد. بسته به فرکانس نوع فعال و غیر فعال آن تولید میشود.
از معایب آن می توان عدم امكان استفاده در مجاورت رطوبت و بافتها همچون چوب ، شلوغي باند مذكور به جهت استفاده از اين باند در وسايل ديگر همچون موبايلها ، متفاوت بودن باند فركانسي استفاده شده در كشورهاي مختلف را برشمرد.

  امواج مایکرو ویو :
این نوع امواج به منظور استفاده در تگ های فعال به وجود آمده اند و دارای برد بسیار بالا تا صدها متر می باشند از این نوع تگ معمولا برای ردیابی و مسائل امنیتی استفاده می شود.

 مزایای RFID نسبت به بارکد میله ای چیست؟

  دستگاههای خواننده بارکدها در صورتی عمل میکنند که برچسب در مسیر خط مستقیم دید آنها قرار گیرد؛ در حالی که هیچ یک از انواع RFID tag برای خوانده شدن احتیاجی به قرار گرفتن در مسیر دید مستقیم Reader ندارند.

  Tag های RFID میتوانند از فاصله بسیار دورتری نسبت به بارکد خوانده شوند.یک RFID Reader می تواند اطلاعات RFID را تا فاصله 300 فوت هم بخواند،در حالی که فاصله خوانده شدن بارکد بسیار کمتر است و عملا بیشتر از 15 فوت نیست.

  چندRFID tag میتوانند به طور همزمان خوانده شوند اما بارکد این مزیت را ندارد.

  خواندن اطلاعات از RFID با سرعت بسیار بالاتری صورت میگیرد.(حدود 40 عدد یا بیشتر در 1 ثانیه)؛ در حالی که خواندن اطلاعات از بارکد بسیار زمانبرتر است.به علت این که tag باید دقیقا روبه روی Reader قرار گیرد، ممکن است چند ثانیه برای خواندن فقط یکtag وقت صرف شود.

  از آن جایی که بارکد باید برای خوانده شدن در مسیر دید مستقیم gun قرار گیرد، باید حتما بر روی سطح خارجی کالا نصب شود.در نتیجه خیلی سریع آسیب دیده و غیر قابل استفاده میشود.در حالی که می توان برچسبهای RFID را در داخل پوشش پلاستیکی قرار داد وحتی میتوان آنها را در داخل محصول فرو کرد که این خود، دوام آنها و امکان استفاده مجدد از آنها را فراهم میسازد.

  عمر برچسبهای RFID از بارکد بیشتر است.

  RFID توانایی کار در محیطهای خشن را دارد و کارایی آن بسیار بیشتر از بارکد است.

  بارکدها برچسبهایی فقط خواندنی هستند و اطلاعات آنها قابل تغییر نمیباشد.درحالی که RFID توانایی خوانده شدن و نوشته شدن مجدد را دارد. Reader ها قادرند با برچسبها ارتباط برقرار کنند و تا جایی که طراحی برچسب اجازه میدهد اطلاعات آن را تغییر دهند.بنابراین توسط بارکد تنها میتوان یک کالا را رد گیری نمود.اما با استفاده از RFID میتوان عملیاتی چون ثبت وقایع، پارامترها و اندازهگیری­ها را نیز اجرا کرد.

  برچسبهای RFID گرانتر ازبارکد هستند و این قیمت بالا گاهی اوقات به حدی تاثیر گذار است که صرف نظر از تمام مشکلات بارکدها استفاده از آنها بسیار به صرفهتر از بهکارگیری RFID میباشد.

  امنیت اطلاعات موجود در روی RFID کمتر از بارکد است.زیرا دستگاههای Reader مختلف از فواصل دور قادر به خواندن این اطلاعات میباشند.

  تعداد بایت های موجود برای ذخیرهسازی اطلاعات در RFID بسیار بیشتر از بارکد است.بنابراین میتوان در یک برچسب RFID اطلاعات فراوانی از جمله : کد کالا، محل ذخیره و نگهداری، محل تولید، تاریخ مصرف، قطعات و مواد تشکیل دهنده، حمل و نقلهای صورت گرفته و بسیاری اطلاعات دیگر را ذخیره نمود.

 کدخوان یا Reader چیست؟
Reader ها وسايل الکترونيکي هستند که حضور Tag ها را در محيط تشخيص داده و اطلاعات ذخيره شده در آنها را بازيابي ميکنند. سه دسته عمده Reader ها بصورت:
  مدل ثابت Fixed Type
  مدل دستي Hand held Type
  مدل کارت PC Card Type
 یک کدخوان از چه بخش هایی تشکیل شده است؟
کدخوان های RFID را می توان به منزله کامپيوترهای کوچکی در نظر گرفت که از سه بخش اساسی زیر تشکیل می گردد :
  یک آنتن
  یک ماژول الکترونیک RF که مسئول برقراری ارتباط با تگ RFID است .
  يک ماژول کنترل کننده الکترونيکی که مسئولیت ارتباط با کنترل کننده را برعهده دارد .
 تجهيزات مورد نياز برای استفاده از تکنولوژی RFID چیست؟

بطور كلي فن آوري RFID از تجهيزات ذيل جهت پياده سازی بهینه خود كمك ميگيرد:
  انواع برچسب Tag
  انواع خواننده بر چسب Reader
  انواع نويسنده اطلاعات Printer
  آنتن- تقويت كننده سيگنال
  نرم افزار مديريت اطلاعات


 يا فناوری RFID يک فناوری جديد است ؟

RFID يک فناوری تائيد شده از سال 1970 تا کنون است و به دليل قيمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است . در صورتی که بتوان تگ ها را با قيمت مناسب تری تولید کرد ، استفاده از فناوری RFID می تواند بسیاری از مسائل مرتبط با کدهای ميله ای را برطرف نماید . با توجه به این که امواج راديويی قادر به حرکت در بین اکثر مواد غیرفلزی می باشند ، امکان استفاده از فناوری RFID در حوزه های گسترده تری وجود دارد .


کلیه حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به فنآوری های نوین دیتانت است. | شرایط و مقررات استفاده | حریم شخصی کاربران | موافقتنامه خدمات
.Copyright © 2002-2009 Datanet Hi-Tech Co., All rights reserved