خانه


  راهکارهای دیتانت


  نقشه سایت


  پشتبانی آنلاین
 
صفحه اصلی
درباره دیتانت
محصولات و خدمات
راهکارهای جامع
تکنولوژی‌های نوین
مدیریت خدمات
پایگاه دانش
تماس با ما

 ADSL چيست ؟
ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line می‌باشد و طرح modulationای است که ترافيک شبکه را از طريق همان جفت سيم مسی که برای انتقال صوت استفاده می‌شود، به محل مشترک ارسال می‌کند. اين روش از يک تکنيک پيچيده ديجيتالی استفاده می‌کند که فرکانس های بین25.875 KHz تا 138 KHz را برای upload و KHZ 138 تا KHZ 1104را برای download و 0 تا 4 KHZ را برای انتقال صوت در نظر می گیرد و بدین ترتیب صوت از داده جدا می شود.
 مزاياي ADSL چيست ؟
• برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت (تا 40 برابر سرعت برقراري ارتباط از طريق شماره‌گيري، 25 مگابيت بر ثانيه دريافت و 1.5 مگابيت بر ثانيه ارسال)
• برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون نياز به شماره‌گيري
• برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون هزينه پالس مكالمه تلفن
• برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت بدون مشغول شدن خط تلفن
• برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت در حين مكالمه با تلفن
• برقراري ارتباط پرسرعت با اينترنت براي ايجاد شبكه مجازي خصوصي (VPN)
• برقراري ارتباط پر سرعت با اينترنت براي بهره‌گيري از امكانات ويديويي و صوتي در اينترنت و ويديو كنفرانس
• استفاده از زوج سيم‌هاي تلفن معمولي (در واقع نيازي نيست از مرکز مخابراتي سيم‌کشي جديدي انجام شود)
• استفاده هم‌زمان اينترنت، تلفن و يا فکس 
 چه كامپيوترهاي ADSL را پشتیبانی مي كند ؟
هر كامپيوتري كه پورت USB و یا Ethernet داشته باشد، مي تواند از سرويس ADSL استفاده كند . ADSL از سيستم عامل هاي مكينتاش ، ويندوز ، linux ، unix و ... پشتيباني مي كند
  Digital Subscriber Line يا DSL به چه معناست؟
DSL به معناي خط ديجيتال مشترک است كه شيوه‌اي کم هزينه با سرعتي مطلوب براي استفاده از اينترنت  است. با استفاده از خطوط تلفن معمولي مي‌توان از اين تکنولوژي استفاده كرد.
 ارتباط DSL از طريق سيم تلفن شما برقرار مي‌شود بدون اين که اختلالي در ارتباطات تلفني به وجود آيد. به شرط اين که مودم هميشه به خط وصل و روشن باشد، ارتباط شما با اينترنت هميشه برقرار خواهد بود. در عين حال اين کار براي مکالمات تلفني مشکلي پيش نمي‌آورد.
پس از برقراري ارتباط هزينه ثابت خط ADSL  به شکل ماهانه و با توجه به پهناي باند و سرويس دريافتي،  محاسبه مي‌شود. هزينه تلفن تنها در صورت استفاده از تلفن محاسبه مي‌شود و ربطي به استفاده از خط ADSL ندارد.
سرعت تبادل ديتا در ADSL به صورت نامتقارن است. يعني سرعت دريافت و ارسال اطلاعات برابر نخواهد بود.
 دیتانت از چه مودم‌هايي براي ارايه‌ي خدمات ADSL خود استفاده مي‌كند؟
مودم‌هايي که دیتانت در حال حاضر براي ارايه‌ي خدمات اينترنت پرسرعت استفاده مي‌كند عبارت‌است از:
انواع مودم‌هاي D_Link، Asus که قابليت ارايه‌ي سرويس ADSL2+ را دارند. برای اطلاعات بیشتر به بخش 'تجهیزات پیشنهادی' مراجعه نمایید.
 نحوه اتصال مودم ADSL به کامپيوتر چگونه است؟
با توجه به نوع مودم اتصال مي‌تواند از طريق usb  يا ethernet  و يا به هر دو شكل باشد. مودم‌هايي که داراي پورت ethernet هستند، قابليت اتصال به هاب/سوييچ را نيز دارند.
چنان‌چه اتصال مودم به کامپيوتر از طريق USB برقرار شود، حتما بايد درايور مربوط به مودم را روي کامپيوتر نصب کرد.
CD مربوط به درايور USB همراه با مودم تحويل داده مي‌شود. همچنين شما مي‌توانيد درايور مربوط را از طريق سايت اينترنتي دیتانت نيز دريافت کنيد.
 تنظيمات مربوط به مودم به چه صورت است؟
اکثر مودم‌ها را مي‌توان به 2 صورت تنظيم کرد: pppoe و bridge.
چنانچه مودم در حالت pppoe قرار گيرد، لازم است تنظيماتي در مودم انجام شود. براي تنظيم مودم حتما با  بخش پشتيباني دیتانت تماس بگيريد. در اين حالت پس از تنظيم مودم، فقط کافي‌ست روي ويندوز تنظيمات مربوط بهIP address ، default gatway و DNS را رويlocal area connection  مربوط به مودم ADSL  انجام داد.
اگر مودم در حالت bridge قرار گيرد، بايد تنظيماتpppoe  روي ويندوز انجام شود. براي اين منظور چنان‌چه سيستم عامل، ويندوز XP و ياwindows server 2003  باشد بايد يکbroadband connection(pppoe)  به روشي که در ادامه گفته خواهد شد، در ويندوز ساخته شود. در غير اين صورت (در سيستم عامل‌هاي 98، ME و 2000) بايد از نرم افزارهاي ويژه‌اي استفاده کرد.
 اصطلاح خط رانژه يعني چه؟
خط رانژه خط تلفني است که مي‌تواندvoice  و data را هم‌زمان با هم روي يک خط منتقل کند. بنابراين قابليت ارايه‌ي سرويس ADSL را داراست.
قبل از اين که بتوانيد از خط تلفن خود به عنوان خط ADSL استفاده کنيد بايد اين خط از طرف مخابرات و به درخواست شرکت ارايه دهنده‌ي سرويس، رانژه شود.
 نحوه برقراري اتصال مودم ADSLبه خط تلفن چگونه است؟
در پشت اکثر مودم‌هاي ADSL يک پورتline  و يک پورتphone  وجود دارد. به پورتline  مودم بايد خط تلفن رانژه وصل شود.
چنانچه بخواهيد از اين خط در سانترال هم استفاده کنيد و يا روي اين خط گوشي قرار دهيد، کافي‌ست خط تلفن رانژه را به پورت  lineمودم ADSL وصل واز پورت phone مودم خطي ديگر براي اتصال به سانترال و يا گوشي استفاده کنيد. در اين حالت مي توان به طو همزمان  از ADSL  و خط تلفن استفاده کرد.
چنانچه مودم فاقد پورت phone باشد بايد حتما از اسپليتر براي اتصال خط به سانترال و يا گوشي استفاده کرد.
 اسپليتر چيست و چرا بايد از آن استفاده کرد؟
اسپليتر ابزاري‌ست براي جدا کردن  voiceو data از يکديگر. از نظر فيزيکي قطعه‌اي‌ست کوچک با يک ورودي براي خط تلفن و دو خروجي براي گوشي تلفن ومودم ADSL.
همان‌طور که مي‌دانيد يکي از مزاياي سرويس ADSL استفاده هم‌زمان از اينترنت و تلفن است. براي جلوگيري از اختلال در دو سرويس (اينترنت و تلفن) نبايد دستگاه‌هاي جانبي (تلفن، فکس و ...) به صورت مستقيم بر روي خط تلفن قرار گيرند. (اين بدان معناست که براي استفاده از هر دستگاهي که قرار است به صورت مستقيم بر روي خط وصل باشد، يک اسپيليتر نياز است.)
اسپليتر مي‌تواند از اختلالات جانبي مانند نويز و قطع و وصلي تلفن و اينترنت جلوگيري کند.
توجه:
براي اتصال بعضي از مودم‌ها افزون بر اتصال اسپليتر به ديگر خط‌ها، به مودم نيز بايد اسپليتر وصل شود.
 تاثيرات نويز روي سرويس ADSL چگونه است؟
وجود نويز يکي از عواملي است که برروي خط ADSL اختلال ايجاد مي کنند وباعث
بروز مشکلات متعدد مي‌شود.
در سرويس ADSL نويز به دو صورت وجود دارد:
- نويز به صورت شنيداري بر روي  بوق خط تلفن.
- نويز برروي خط ADSL که موجب افت کيفيت سرويس مي‌شود.
براي برطرف شدن نويز به صورت شنيداري برروي خط تلفن راهکاري ساده وجود دارد وآن استفاده از اسپليتر (جدا کننده voice از data) است. نصب اين ابزار بسيار ساده است و با استفاده از آن مي‌توان، نويز موجود بر روي خط را برطرف کرد .
درباره‌ي مورد دوم بايد به اين نکته اشاره کرد که سيستم‌ها و دستگاه‌هايي وجود دارند که برروي سرويس اينترنت اختلالاتي ايجاد مي‌کنند و از کيفيت سرعت اينترنت مي‌کاهند. برخي از عوامل ايجاد نويز عبارت‌اند از:
- کليه دستگاه‌هاي برقي (اين دستگاه‌ها ممكن است بر روي  ADSLاخلال ايجاد کنند)
- وجود تلفن بي‌سيم، کالر آي دي و فکس بر روي خط رانژه 
- سيم‌کشي نامناسب و کنار هم قرار گرفتن سيم تلفن با سيم‌هاي برق
- نزديکي موبايل به مودم
مشترکان مي‌توانند با تماس با واحد پشتيباني اطلاعات دقيقي درباره‌ي نويز خط خود به دست آورند.
 علل قطعي‌هاي مکرر اينترنت ADSL چيست؟
قطع شدن سرويس به صورت پي در پي از دو عامل اصلي ناشي مي‌شود:
- وجود نويز برروي خط مي‌تواند اختلالاتي را بر روي اينترنت ADSL به وجود بياورد که اين مساله مي‌تواند در مخابرات و يا در محل مشترک باشد. نسبت سيگنال به نويز بايد استاندارد و مناسب باشد.
گفتني‌ست نويزها واختلالات موقتي ممکن است قطعي پي در پي را به همراه داشته باشند.
- وجود ويروس بر روي کامپيوتر و يا شبکه مشترک مي‌تواند موجب به وجود آمدن اين مشکل شود. ويروس مي‌تواند عواملي مانند ارسال/دريافت بي‌‌دليل ديتا و در نتيجه اشغال شدن پهناي باند،  قطع و وصل شدن مکرر و مشکلات ديگر شود. يکي از راه‌هاي تشخيص ويروس در هنگام استفاده از اينترنت استفاده از دستور netstat-on  است. اين دستور بايد در محيط command prompt اجرا شود.
توجه:
 برنامه‌هايp2p  از سرورهاي شخصي افرادي که در آن شبکه عضو هستند، استفاده مي‌کند و ممکن است در همان زمان فردي از همان شبکه در حال برداشت اطلاعات از رايانه شما باشد. به همين دليل موجب مي شود که کيفيت سرويس اينترنت کاهش يابد.
بنابراين سرعت سرويس هرگز با اين گونه برنامه‌ها (ايميول- اي دانکي - کازا) سنجيده نمي‌شود.
 اختلالات تلفن بر روي ADSL به چه دليل است؟
از آن جا كه در تکنولوژيADSL، صدا و ديتا به صورت اشتراکي بر روي يك كانال، يعني زوج سيم مسي انتقال داده مي‌شوند، اگر شرايط لازم براي استفاده‌ي هم‌زمان برقرار نباشد، مي‌توانند بر روي يکديگر اثر منفي بگذارند.
دراغلب موارد چنين مشکلاتي، به دليل رعايت نكردن استانداردهاي لازم در اتصال اسپليتر به خط، گوشي و يا مودم است و يا ممکن است اسپليتر خراب شده باشد.
براي مشخص شدن مشکل، پيشنهاد مي‌شود بر روي خطي که  ADSLروي آن راه‌اندازي شده است، فقط مودم ADSL قرار گيرد، تمامي گوشي‌ها و اسپليترهاي موجود روي اين خط جدا شوند و اينترنت تست شود.
در صورت درست بودن سرويس، به کمک يک گوشي، اسپليترها يکي يکي چک شوند. معمولا با اين تست مي‌توان اسپليتر خراب را پيدا کرد.
همچنين استفاده از گوشي‌ها و يا دستگاه‌هاي متعدد بر روي خطي که  ADSLاز آن گرفته شده، ممکن است اختلالات اين چنيني به وجود بياورد. پيشنهاد مي‌شود از خط  ADSLاستفاده‌هاي جانبي زياد صورت نگيرد.
 علت قطع شدن بوق خط تلفن رانژه چيست؟
مودم ADSL را از مدار خارج کنيد. خط تلفن را چک کنيد در صورتي که بوق آزاد شنيده نشد با 17# تماس بگيريد و خرابي تلفن را ثبت كنيد. چنانچه از طرف مخابرات براي شما کابل برگردان انجام شده باشد، حتما با پشتيباني دیتانت تماس بگيريد. اگر خط تلفن بوق آزاد داشت، کابل تلفن را به پورت line مودم وصل كنيد و از خروجي مودم پورت phone را به گوشي تلفن وصل کنيد. اگر بوق آزاد نداشت با شماره پشتيباني تماس بگيريد.
 هنگام connect شدن به اينترنت از طريق کانکشن pppoe، خطايError691 گرفته مي‌شود. اين خطا به چه معناست؟
اين خطا  هنگامي که username & password اشتباه درج شود، رخ مي‌دهد. در اين شرايط پيشنهاد مي‌شود که مشترک کانکشن pppoe روي ويندوز را دوباره بسازد وusername/password  خود را مطابق آنچه در هنگام نصب تحويل داده شده، وارد کند. اگر به نتيجه دلخواه دست نيافتيد، با پشتيباني تماس بگيريد.
 هنگام connect شدن به اينترنت از طريق کانکشن pppoe، خطاي Error678 گرفته مي‌شود. اين خطا به چه معناست؟
برخي از عواملي که ممکن است سبب بروز اين مشکل شود عبارت‌اند از:
- تنظيم هم‌زمان   pppoeروي مودم و ويندوز. (هنگامي که pppoe روي مودم تنظيم شده  باشد و كانکشن pppoe بخواهد برروي ويندوز نيز تنظيم شود)
 - نصب نشدن صحيح درايور مودم در حالتي که مودم از طريق usb به کامپيوتر وصل شود.
- تنظيمات اشتباه مودم مانند VPI/VCI.
- وصل نبودن خط تلفن رانژه به پورتline  مودم.
- بروز قطعي در ديتاي مرکز ارايه دهنده‌ي سرويس ADSL نيز مي‌تواند موجب بروز اين مشکل شود. در اين حالت مشترک نبايد به تنظيمات اينترنت دست بزند و تا رفع مشکل بايد منتظر بماند. درصورت رفع نشدن مشکل حتما با پشتيباني دیتانت تماس بگيريد.
 عبارت Status در ADSL به چه معناست؟
اين مفهوم بيان‌گر امکان برقراري ارتباط اينترنت بر روي خط تلفن است. در مودم‌ها معمولا چراغ‌هايي با اسامي مختلف  (status, link, sync, wan) در جلوي مودم وجود دارد که از طريق آن مي‌توان از وضيعت سرويس ADSL آگاه شد.
اين چراغ  هميشه بايد به صورت ثابت و روشن باشد. خاموش بودن اين چراغ و يا چشمک زدن آن به صورت ممتد بيان‌گر وجود اختلال در سيستم است.
براي برطرف کردن مشکلات بيان شده بايد به موارد زير توجه کرد:
- بررسي بوق خط تلفن (وصل است يا خير). در صورت قطعي بوق تماس با 17و اعلام خرابي و تماس با  پشتيباني  شاتل براي انجام راهنمايي‌هاي لازم.
- بررسي وضعيت سيم‌کشي مشترک و اطمينان از اين که خط تلفن صحيح به پورت line مودم وصل شده باشد.
- بررسي وجود دستگاه‌هاي برقي نويزساز در نزديکي خط و مودم (دستگاه موبايل، فکس و...)
- اطمينان از صحيح بودن اتصالات مودم، گوشي و خط تلفن ADSL به اسپليتر (به قسمت آموزش استفاده از اسپليتر مراجعه كنيد)
- وجود نويزگير بر روي پريز تلفن مي‌تواند سبب بروز مشکل شود. بنابراين ابتدا از وجود برق‌گير (نويزگير) بر روي پريزها اطمينان حاصل كنيد و در صورت وجود آن را خارج كنيد. (اطمينان حاصل كنيد که دو شاخه ضد برق در مدار تلفن وجود ندارد.)
- وجود صفر بند روي خط ADSL نيز مي‌تواند موجب بروز مشکل درstatus  شود.
 علامت ضربدر قرمز رنگ بر روي local area connection نشانه چيست؟
کابل ethernet بين پورت ethernet پشت مودم و کارت شبکه کامپيوتر به صورت فيزيکي قطع شده است، کارت شبکه، کابل متصل به مودم و کارت شبکه، سوکت پشت کامپيوتر و مودم را بررسي كنيد. (کابل اتصالي بين کامپيوتر و مودم بايد STRAIGHT باشد)
 ارتباط اينترنت برقرار است اما از طريق Outlook نمي‌توان Email ارسال/ دريافت کرد. چرا؟
ابتدا از صفحه اصلي webmail يک email به خودتان ارسال کنيد تا ارسال/ دريافت چک شود. در صورتي که در اين قسمت مشکلي وجود داشت با ميزبان وب خود تماس بگيريد.
اگرoutlook شما در شبکه کار نمي‌‌كند ممکن است مشكل از تنظيمات شبکه شما باشد، بنابراين براي آزمايش، مودم خود را به يک تک کامپيوتر متصل کنيد و outlook خود را روي آن کامپيوتر آزمايش كنيد.
در صورتي که ارسال در webmail بدون مشکل صورت گرفت و تنظيمات outlook هم صحيح بود، با پشتيباني دیتانت تماس بگيريد. برخي از سرويس‌هاي ميزباني وب اجازه‌ي ارسال mail را نمي‌دهند بايد با ميزبان تماس گرفته و IP خود را به آنان اعلام كنيد تا اجازه ارسال داده شود.
 مودم connect است اما هيچ گونه send/receive انجام نمي‌شود. چرا؟
تمام کابل‌هايي را که به مودم ADSL متصل شده است از مودم خارج و آداپتور برق را قطع كنيد. 5 دقيقه مودم را خاموش نگه داريد. آداپتور مودم را دوباره وصل کنيد. در زمان نوسان برق، حتما مودم را خاموش کنيد.
 براي استفاده از ADSL چه تجهيزاتي احتياج داريم ؟
 مودم ، ميكرو فيلتر ( اسپليتر ) و يک کارت شبکه در صورت استفاده از Ethernet ، در غير اينصورت پورت USB براي استفاده از مودم USB.
 براي استفاده از سرويس ADSL چه محدوديت هايي وجود دارد؟
  عدم استفاده مخابرات از کافو نوري در آن منطقه ، عدم استفاده از خطوط PCM  ، فاصله کابلي محل تا مرکز مخابرات، از 6 کيلومتر کوتاهتر باشد.
  تفاوت مودم با پورت USB و Ethernet چه مي باشد ؟
 مودم با پورت USB معمولاً براي استفاده يک کاربر ( تک کاربره ) و مودم با پورت Ethernet براي چندين کاربر ( چند کاربره ) مي باشد .
 
 آيا ADSL مي تواند روي خط FAX هم قرار گيرد؟
 بله. فرکانس‌هايي که ADSL از آنها استفاده مي‌کند با فرکانس‌هايي که سرويس‌هاي معمولي تلفن مانند FAX ، از آنها استفاده مي کنند متفاوت است در نتيجه مي توان همزمان روي خط ADSL از  FAX و اينترنت استفاده کرد.
 آيا اگر كارت شبكه نداشته باشيم باز هم مي توانيم از ADSL استفاده كنيم ؟
 بله ، با خريد مودم از نوع USB كه يك كارت شبكه مجازي مي سازد مي توان از اينترنت استفاده كرد .
 چرا پس از نصب مودم USB (مودمADSL ) چراغ USB روشن نمي شود ؟
 كابل USB و يا پورت متصل به كامپيوتر ممكن است مشكل داشته باشد. ممکن است پورت USB دچار مشکل شده باشد. ممكن است درايور مودم (مودمADSL ) درست نصب نشده باشد . ممكن است کارت شبکه مجازي ساخته شده توسط درايور، غير فعال شده باشد . 
 دليل اينكه لينك UP نمي شود چيست ؟
 ممكن است يك انشعاب بين ورودي خط تلفن تا ورودي به خط Micro filter وجود داشته باشد. ممكن است Micro filter خراب باشد. صحت سيم كشي تلفن و صحت سوكتها بررسي گردد . زياد بودن مسافت از محل تا مركز مخابرات . راه اندازي نشدن سرويس مورد نظر از سوي مركز مخابرات مربوطه
 کندی شبکه اینترنت من به چه علت است ؟
پهنای باند در سرویس ADSL به صورت مشترک می باشد بدین معنا که سرویسی که شما خریداری می کنید پهنای باند اختصاصی مانند سرویس های Leasedline و Wireless ندارد.

 آزمایش تک سیستم
چون احتمال دارد یکی از کامپویوترهای شما در حال ارسال و دریافت فایل با حجم سنگین باشد و پهنای باند شما را اشغال کرده باشد ویا یکی از سیستم ها مشکل داشته باشد ، مودم ADSL را مستقیما به یک کامپیوتر وصل نمایید و در حالیکه این کامپیوتر به شبکه داخلی متصل نیست سرعت سیستم را چک فرمایید.

 ویروس
زمانیکه شما درحال ارسال فایل نباشید و هیچ نرم افزاری در حال به روز رسانی(update) نباشد، میزان ارسال شما باید کمتر از دریافت شما باشد.یک روش ساده جهت اطمینان از سالم بودن سیستم این است که بر روی اتصال ADSL ، دوبار کلیک کنید اگر میزان بسته های ارسالی بیشتر از دریافتی بود احتمالا کامپوتر شما الوده به ویروس بوده و نیاز دارید نرم افزار آنتی ویروس نصب نمایید.

 نویز خط
در صورتی که بر روی خط تلفن شما نویز وجود داشته باشد، این نویز بر روی سرعت شما تاثیر قابل توجهی دارد. بنابراین تمامی گوشی هایی که به این خط متصل هستند را قطع نمایید و سپس میزان سرعت کامپوتر را چک کنید.
 اینترنت قطع ولی چراغ Status مودم روشن و ثابت است؟

 ابتدا از صحت اتصال فیزیکی مودم اطمینان حاصل نمایید. هرگز بطور همزمان کابل LAN و USB را متصل ننمائید.
 روی کارت شبکه ADSL خود راست کلیک نمایید و یکبار گزینه disable/enable را کلیک نمایید.
 با توجه به نوع ارتباط مودم با کامپیوتر ( پورت LAN یا پورت USB ) باید چراغ پورت مربوطه روشن باشد.
 کابل آدابتور مودم را قطع کنید و پس از 15 ثانیه مجدد وصل نمایید.
 ارتباط اینترنت خود را مجددا چک نمایید. اگر ارتباط شما همچنان قطع می باشد با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

 اینترنت قطع و چراغ Status مودم خاموش است؟

 ابتدا خط تلفن را چک نمایید , خط تلفن باید بوق آزاد داشته باشد
 در صورت شنيدن بوق آزاد تمامي دستگاههاي جانبی دیگر شامل تلفن ، فكس و يا نمايشگر شماره را قطع نموده و چراغ Status را مجددا بررسي نمائيد.
 خط تلفن ADSL بايد مستقيم و بلاواسطه به پورت line مودم متصل باشد.
 در صورت استفاده از دو شاخه برقگير ، آن را با يك دوشاخه عادي تعويض نمائيد.
 پس از طي تمامي مراحل فوق در صورت عدم رفع مشكل ، مودم را به ابتداي خط تلفن ( منظور در كنار در ورودي ساختمان و قبل از سيم كشي داخلي ساختمان ) منتقل كرده ، خط تلفن را مستقیم به پورت Line و آداپتور را به پورت برق متصل نمائيد . در صورت روشن شدن و ثابت ماندن چراغ Status برای 15 دقیقه ، مشكل مربوط به سيم كشي داخلي ساختمان بوده ومیبا یست توسط خود مشترك پيگيري و رفع مشکل شود. چنانچه در اين شرايط پس از 15 دقيقه چراغ Status روشن و ثابت نماند با بخش پشتیبانی تماس گرفته و مشكل را مطرح نمائيد.

 برای رفع صدای مزاحم روی خط تلفن چه کنم؟

اگر در هنگامه مکالمه با تلفن نویز روی خط شما شنیده می شود موارد زیر را چک نمایید .
 اگر از دستگاه سانترال استفاده می کنید بهترین روش این است که خط مستقیما" از ورودی وارد پورت لاین مودم شود . و از پورت فون مودم وارد دستگاه سانترال گردد .
 مطمئن شوید که قبل از راه اندازی و استفاده از سرویس ( ای دی اس ال) این نویز بر روی خط شما شنیده نمی شد . در غیر این صورت از مخابرات یا چک کردن سیم کشی منزل مسئله را پی گیری نمایید.
 مطمئن شوید که گوشی تلفن شما مشکلی نداشته باشد .
 ممکن است مشکل از یکی از وسایل روی خط شما باشد . برای تست می توانید همه آنها را از مدار خارج کرده وسپس در صورت نبودن نویز روی خط با وصل کردن آنها به صورت تک تک دستگاه مشکل دار را پیدا کنید .
 در صورتی که نویز به علت راه اندازی سرویس ( ای دی اس ال) بر روی خط شما ایجاد شده باشد برای رفع مسئله می توانید گوشی تلفن را به پورت فون مودم متصل نمایید تا نویزی که شنیده می شد از بین برود .
 اگر گوشی شما در جای دیگر از محلی که مودم می باشد قرار دارد و امکا ن استفاده از پورت فون مودم نمی باشد . می توانید به تعداد نیاز از شرکت میکروفیلتر دریافت کنید و در جاهای مختلف ساختمان استفاده نمایید .

 طریقه استفاده از میکرو فیلتر چگونه است؟

میکروفیلتر دارای دو طرف لاین و فون می باشد که در پشت آن مشخص گردیده . باید توجه داشت که حتما سمت لاین آن وارد پریز تلفن شود (طرفی که سیم دارد) و سیم دستگاه تلفن به پورت فن آن وارد شود . ( مطابق تصویر)اخطار مهم : به هیچ وجه میکروفیلتر را سر راه خطی که به مودم وارد می شود قرار ندهید این کار باعث جلوگیری از ارتباط مودم شما با مرکز مخابراتی می شود . در نتیجه سرویس اینترنت شما قطع می شود .

 چراغ status مودم ثابت نیست؟

 یکبار مودم ADSL را خاموش و سپس روشن نمایید. 
 ورودی مستقیم خط تلفن ADSL باید به پورت line مودم متصل شده باشد. 
 یک گوشی تلفن ساده به پورت Phone مودم متصل نمایید ، اگر تلفن بوق آزاد نداشت و سیم کشی داخلی مشکلی نداشت با شماره 17 مخابرات تماس حاصل فرمایید. 
 تمامی گوشی های تلفن خط ADSL خود و.. Caller ID ،FAX ....را به طور موقت از پریز تلفن جدا نمایید. 
 اگر چراغ status همچنان چشمک زن بود ، از گوشی تلفنی که پورت Phone مودم متصل کرده اید با قسمت پشتیبانی تماس بگیرید.

 یک علامت تعجب زرد روی connection ADSL ظاهر شده است ؟

 از ثابت بودن چراغ status اطمینان پیدا کنید. 
 یکبار مودم را خاموش و روشن نمایید و پس از آن یکبار روی کارت شبکه ADSL خود راست کلیک نمایید و یکبار گزینه disable/enable را کلیک نمایید. 
 روی کارت شبکه ADSL کلیک نمایید و سربرگ support را انتخاب نمایید مطابق شکل زیر ، یکبار دکمه repair را کلیک نمایید.


 اگر کارت شبکه شما IP دریافت نکرد ، مشکل را به قسمت پشتیبانی اطلاع دهید.

 آیا ارتباط اینترنت من برقرار است؟

 یک راه تست ساده برای بررسی ارتباط اینترنت شما وجود دارد ، طبق دستور زیر عمل نمایید:
منوی start را باز کنید ، به قسمت Run رفته و عبارت cmd را تایپ کنید.و سپس دکمه OK را بزنید پنجره Dos باز خواهد .
در پنجره DOS ، دستور ping www.yahoo.com را تایپ نمایید ، و سپس دکمهenter را بزنید. در جواب پیام هایی مشاهده خواهید نمود اگر جواب ها مانند شکل زیر ".............Reply from " باشد ،یعنی ارتباط اینترنت شما برقرار است.


 

واگر بعد از اجرای دستور ping www.yahoo.com با پیام Request timed out ، مانند شکل زیر ، مواجه شدید با قسمت پشتیبانی تماس بگیرید.


 

 نحوه به اشتراک گذاشتن سرویس اینترنت

جهت به اشتراک گذاشتن سرویس اینترنت ، بر روی شبکه از طریق ICS به طریق زیر عمل نمایید.
تنظیمات کامپیوتری که مودم به آن متصل است :

 از طریق start/control panel/network connection ، صفحه ، network connection را باز نمایید. در این صفحه ، دو connection وجود دارد ، یکی از کار تهای شبکه مربوط به اتصال مودم می باشد. بر روی آن کارت راست کلیک نمایید و گزینه properties را انتخاب نمایید.

 


 در این حالت طبق شکل زیر ،وارد سربرگ Advanced ، شوید:
و گزینه Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection
را فعال نمایید.


 در چنین حالتی یک علامت دست ، که نشان دهنده ،share شدن اینترنت می باشد ، در کنار connection ایجاد می شود.


 در این حالت ، به باید کارت شبکه LAN داخلی ، IP:192.168.0.1 ، روی آن تنظیم شود..جهت بررسی ، مطابق شکل زیر بر روی properties کارت شبکه LAN کلیک نمایید.


 در پنجره باز شده ، مطابق شکل زیر ، گزینه (Internet/protoco(TCP/IP را انتخاب نموده و روی گزینه properties کلیک نمایید. در پنجره باز شده ، در قسمت Use the following IP address مقدار IP:192.168.0.1 باید وارد شده باشد. حتما توجه نمایید ، در قسمت Default gateway باید خالی باشد.


 تا این مرحله تنظیمات ، سیستم ای که مودم به آن متصل شده بود بررسی شد. در نهایت ، جهت تست برقراری اینترنت ،جواب دستور Ping yahoo.com ، به صورت زیر خواهد بود.


 تنظیمات روی client های شبکه

حال تنظیمات روی یکی از سیستم های شبکه بررسی می شود.
 مجددا مانند حالت قبل از طریق start/control panel/network connection ،بر روی کارت شبکه LAN کلیک راست نمایید و دکمه properties را کلیک نمایید.


 در پنجره باز شده ، IP ها باید مطابق شکل بر روی کارت شبکه ، تنطیم شود.


 جهت اطمینان از برقراری ارتباط client با کاممپیوتری که مودم به آن متصل است . ، پنجره DOS را باز نموده و ابتدا IP:192.168.0.1 را ping نمایید ، اگر ارتباط client شبکه ، با کامپوتری که مودم به آن متصل است ، برقرار باشد ، جواب ping به صورت زیر خواهد بود :


 در نهایت ، جهت تست برقراری اینترنت ،جواب دستور Ping yahoo.com ، به صورت زیر خواهد بود.


 سوال و جواب های متدوال :
جواب ping 192.168.0.1 ، Requested timed out می باشد :
در این حالت ارتباط client با کامپیوتری که مودم به آن متصل است ، به درستی برقرار نشد ، این مشکل می تواند به خاطر کارت شبکه ، کابل شبکه ، سوییچ شبکه ، سیستم کامپیوتر ،Firewall ....شما باشد ، جهت رفع مشکل خود باید با مسئول شبکه تماس حاصل فرمایید.

کلیه حقوق این پایگاه محفوظ و متعلق به فنآوری های نوین دیتانت است. | شرایط و مقررات استفاده | حریم شخصی کاربران | موافقتنامه خدمات
.Copyright © 2002-2009 Datanet Hi-Tech Co., All rights reserved